وبلاگ سايت همراه مشاور وبلاگ سايت همراه مشاور .

وبلاگ سايت همراه مشاور

ثبت ملك در سامانه املاك

مقدمه

در ابتداي اين مقاله و قبل از آنكه به سامانه ملي املاك و اسكان كشور بپردازيم، بايد اشاره كنيم كه در تاريخ 1399/10/07 قانون ماليات خانه هاي خالي وضع گرديد و بندهاي مهمي در آن گنجانده شد تا به واسطه ي اجراي آنها، از خالي ماندن خانه هاي مالكان و افزايش بي رويه قيمت مسكن در كشور جلوگيري شود. اجراي اين قانون به سال 1400 موكول شد و مقرر شد تشخيص خانه هاي خالي به شكل زير صورت پذيرد:
خانه اي كه در شهرهاي بالاي صد هزار نفر هستند و كمتر از 120 روز سكونت در يك سال (365 روز) داشته باشد خانه خالي محسوب مي شود و ماليات آن خانه ، بر مازاد 120 روز محاسبه خواهد شد.

سامانه ملي املاك و اسكان كشور

با ذكر اين مقدمه، بايد بگوييم كه متولي انجام اين قانون ، وزارت راه و شهرسازي و سامانه اي بنام سامانه ملي املاك و اسكان كشور مي باشد كه بر اجراي اين قانون نظارت خواهد كرد.
در ادامه اين مطلب ، بعد از معرفي سايت ملي املاك و اسكان كشور به نشاني amlak.mrud.ir و نحوه ورود و ثبت نام در آن ، چگونگي ثبت املام اصلي و فرعي را شرح خواهيم داد.

 

بيشتر بدانيد: سامانه ثنا

 

به كانال تلگرام ما بپيونديد 

 

سامانه ملي املاك و اسكان كشور چيست؟

همانطور كه گفتيم، در راستاي انجام قانون ماليات بر خانه هاي خالي كه در سال 1399 تصويب شد، مقرر گرديد سامانه اي براي ورود اطلاعات املاك همه ي مردم ايجاد شود. به همين علت بود كه سامانه ملي املاك و اسكان كشور به نشاني amlak.mrud.ir ايجاد شد و زيرساخت مناسبي براي ثبت املاك مردم فراهم گرديد. اگر شما هم سوال داريد كه چه كساني و از چه تاريخي بايد املاك خود را در سامانه ثبت كنند، بايد بگوييم كه روز 19 فروردين ماه 1400 به عنوان روز شروع اين طرح تعيين گرديده و همه مردم مكلف شده اند از اين تاريخ به بعد، شروع به ورود اطلاعات خود نمايند. اگر تا 2 ماه بعد از اين تاريخ ، ملكي در اين سامانه ثبت و تعيين تكليف نگردد به عنوان خاله خالي محسوب شده و مطابق با جدول زير ، ماليات مستقيم به آن تعلق مي گيرد:

 

توجه داشته باشيد كه نه تنها صاحبان خانه ها ، بلكه همه مستاجران نيز بايد اقامتگاه اصلي و فرعي خود را در سامانه جامع املاك مشخص نمايند. البته هدف اصلي از اين طرح، شناسايي املاك مردم و همچنين مشخص شدن محل اسكان اشخاص است كه مي تواند در آينده ، علاوه بر موضوع ماليات ها، بر روي تصميم گيري هاي ديگر نيز تاثير گذار باشد. بنابراين ضروري است كه همه مردم اطلاعات صحيحي از املاك و سكونتگاه هاي خود در سامانه ثبت نمايند. البته بايد اشاره كنيم كه علاوه بر ثبت واحدهاي مسكوني، بايد واحدهاي تجاري و اداري نيز در اين سامانه ثبت گردند.

مقاله پيشنهادي: سامانه وادانا

 

ورود به سامانه ملي املاك amlak.mrud.ir

براي ورود به سامانه ملي املاك مي توانيد از دو طريق اقدام نماييد:

۱- استفاده از موتور جسنجوي گوگل و تايپ كردن عبارت سامانه ملي املاك و يا آدرس amlak.mrud.ir

ورود به سامانه ملي املاك

۲- ورود مستقيم از طريق آدرس اينترنتي amlak.mrud.ir

توجه داشته باشيد كه تنها سايت اصلي براي ثبت املاك اصلي و املاك خالي مردم ، همين سامانه مي باشد.

سايت سامانه ملي املاك amlak.mrud.ir

مقاله پيشنهادي: پيگيري مرسولات پستي

 

راهنماي ثبت ملك در سامانه ملي املاك و اسكان

براي ثبت ملك در سامانه ملي املاك و اسكان به ثبت نام در اين سامانه نياز است و موارد زير براي ثبت نام الزامي است:

  1. ۱ورود شماره موبايلي كه بنام خود شخص باشد.
  2. ۲ساير اطلاعات هويتي از جمله كد ملي و مواردي كه براي تكميل پروفايل كاربري مورد نياز است.

پس از ورود به سامانه به نشاني amlak.mrud.ir و انتخاب گزينه "ورود به سامانه" ، بايد شماره موبايل خود را وارد نماييد:

ثبت نام در سامانه ملي املاك و اسكان

بعد از آنكه شماره موبايل به نام خود را وارد كرديد ، بايد يكبار كد ملي خود را وارد نماييد تا احراز هويت شما بطور كامل انجام شده و مشخص گردد اين كد ملي ، صاحب شماره ي موبايل وارد شده مي باشد يا خير. در صورتي كه احراز هويت به درستي صورت گرفت، بايد در مرحله ي بعدي ، رمز عبوري براي حساب خود تعيين نماييد. پيشنهاد مي شود اين رمز عبور قوي باشد و تركيبي از حروف و اعداد و علامت هاي خاص را براي اين كار در نظر بگيريد:

ثبت نام سامانه املاك و اسكان

بعد از عبور از اين مرحله ، ثبت نام براي ثبت ملك در سامانه ملي املاك و اسكان به درستي صورت گرفته و شما مي توانيد با اطلاعات خود و رمز عبوري كه مشخص كرده ايد ، وارد سامانه شويد. ذكر اين نكته ضروري است كه شما مي توانيد در صورت فراموشي رمز عبور سامانه، با شماره موبايل خود نسبت به بازيابي رمز عبور خود اقدام نماييد.

 

ثبت اطلاعات هويتي در سامانه ملي املاك و اسكان

بعد از ثبت نام در سامانه ، براي ثبت ملك در سامانه املاك نياز است به عنوان اولين اقدام ، نسبت به ثبت اطلاعات هويتي در سامانه ملي املاك اقدام كنيد تا احراز هويت شما بطور كامل انجام شود. اين موضوع، تكميل كننده ي ثبت نام اوليه شما در سايت مي باشد.

بدين منظور، مطابق تصوير زير، بايد اطلاعات مورد نياز را به درستي وارد كرده و دكمه "ثبت" را بزنيد:

ثبت اطلاعات هويتي در سامانه ملي املاك

اكنون اطلاعات شما به درستي در سامانه ثبت ملك در سامانه املاك درج شده و پروفايل شما تكميل گرديده است.

حالا مي توانيد ليست كامل املاك خود را در ليست زير مشاهده كرده و آنها را تعيين تكليف نماييد:

تعيين تكليف ملك در سامانه املاك

منظور از تعيين تكليف اين است كه مشخص كنيد اين ملك كدام يك از حالت هاي زير را دارد:

  1.   ۱- مالك هستم
  2.   ۲- بخشي را واگذار كرده ام
  3.   ۳- كل ملك را واگذار كرده ام.
  4.   ۴- اين ملك متعلق به من نمي باشد.

شما بايد براي هر كدام از املاكي كه در ليست آمده است، يكي از حالات بالا را تعيين نماييد.

 

نحوه ثبت اقامتگاه اصلي در سامانه ملي املاك

براي تعيين تكليف، بايد ملك خود را در ليست انتخاب كرده و مشخص نماييد كه مالك اين ملك هستيد و يا به اشتباه در كارتابل شما قرار گرفته است. اگر شما مالك ملكي هستيد و اين ملك را در ليست خود نمي بينيد بايد نسبت به افزودن ملك اقدام كنيد.

منظور از اقامتگاه اصلي ، ملكي است كه در حال حاضر در آن ساكن هستيد و در آن زتدگي مي كنيد. بدين منظور بايد يكي از املاك خود را انتخاب كرده و مشخصات مربوط به محل سكونت خود را به شكل زير تكميل نماييد:

ثبت اقامتگاه اصلي سامانه املاك

 

ثبت اقامتگاه فرعي در سامانه ملي املاك

منظور از اقامتگاه فرعي ، ملكي است كه بصورت موقت در آن ساكن مي شويد. مثلا خانه اي در شهر ديگر داريد و سالي چند مرتبه به آن جا سر زده و ساكن مي شويد. بنابراين بايد ملك موقت خود را نيز تعيين كنيد

 

نكات مربوط به ثبت ملك در سايت املاك
  •  اگر در داخل كارتابل شما ، ملكي وجود داشت كه به نام شما نيست ، بايد در جلوي آن ملك گزينه "اين ملك متعلق به من نمي باشد" را انتخاب كنيد.
  •  در صورتي كه ملكي را فروخته ايد اما هنوز آن ملك را در ليست خود مي بينيد، بايد گزينه "كل ملك را واگذار كرده ام " و يا "بخشي از ملك را واگذار كرده ام" را انتخاب نماييد.
  •  اگر ملك خود را به مستاجر داده باشيد بايد آن ملك را به نام خود ثبت كنيد و گزينه "شخص ديگري ساكن است" را انتخاب نماييد.

 

در پايان بخوانيد: ثبت چك در سامانه صياد و استعلام چك در سامانه صياد

نتيجه گيري:

همانطور كه مشاهده كرديد، سامانه ملي املاك و اسكان كشور يكي از مهم ترين سامانه هايي است كه در سال 1400 معرفي شده و در صورت اجراي صحيح و دقيق آن توسط مردم و دولت، ميتواند در مدت كوتاهي ، بانك اطلاعاتي دقيقي از املاك مردم ايجاد كرده و در نهايت به ساماندهي ماليات خانه هاي خالي كمك كند. ما نيز در اين مقاله سعي كرديم روش ثبت و تعيين تكليف املاك را به زبان ساده توضيح دهيم.

 

 به كانال تلگرام ما بپيونديد

سوالات متداول

 

1- سامانه ثبت املاك و اسكان كشور چيست و چه كاربردهايي دارد ؟

اين سامانه براي ساماندهي وضعيت املاك به ويژه خانه هاي خالي ايجاد شده است و قرار است اطلاعات آن توسط مردم، در دو ماه تكميل گردد.

2- نحوه ورود به سامانه ملي  ثبت املاك و اسكان كشور چگونه است ؟ 

شما مي توانيد از طريق موتور جستجوي گوگل و يا لينك مستقيم به آدرس amlak.mrud.ir وارد سايت ثبت املاك كشور شويد.

3- براي ثبت نام در سايت ثبت املاك كشور به چه اطلاعاتي نياز داريم؟

همه مردم مي توانند با استفاده از شماره موبايلي كه به نام خود باشد در سايت ثبت نام كرده و وارد سامانه شوند. توضيحات كامل در مقاله ذكر شده است.

4- اگر صاحب چند ملك در شهرهاي مختلف باشيم بايد همه آنها را در سامانه املاك ثبت كنيم؟

بله شما بايد همه املاك خود را ثبت نموده و يكي از آنها را به عنوان اقامتگاه اصلي و ديگري را اقامتگاه فرعي مشخص نماييد. نحوه انجام اين كار بطور كامل شرح داده شده است.

منبع : ثبت ملك در سامانه املاك


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ فروردين ۱۴۰۰ساعت: ۰۷:۰۹:۵۳ توسط:sevda موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :